• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  341652,434
  % -1,64
 • BIST 100
  %

Borsa Nedir?

Borsa Nedir?

Borsa kısaca alıcı ile satıcıyı bir aracı ile bir araya getiren sistemdir. Borsa içinde işlem yapılan kağıda hisse senedir denir. Hisse senedi değerli evrak olarak işlem görür.

Ülkemizde borsa İMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) altında işlem görür. 1985 yılında kurulan İMKB şimdiki adıyla 2013 yılından itibaren BİST olarak geçmektedir. BİST açılımı ise Borsa İstanbul olarak geçmektedir. Bu platform ya da pazar bütün borsa şirketlerini ve alıcıları toplar.

Borsa İstanbul yani BİST iki ayrı kategoride oluşur. 

 1. kategori BİST100‘dür. BİST100 ülkemizden en değerli 100 şirketin oluşturduğu gruptur. BİST100 içinde aslında birde BİST30 bulunmaktadır.
 2. kategori ise Normal BİST’tir. Bu Sermaye Piyasaları Kurulu’ndan (SPK) izin alan her sermaye şirketi ortaklarının katıldığı alandır.

Borsa çalışma sistemi ise şu şekildedir; Alıcı ile satıcının en önemli husus olarak bir araya gelmesine gerek yoktur. Alıcı alım emrini verdikten sonra sistem üzerinden satıcının hisse senedi, tahvilleri veya bonoları alıcıya aktarılır.

Borsa’da alıcı kağıtlarını istediği zamana kadar saklayabilir. Uzun ve kısa vadeli bir yatırım aracıdır. Güvenilir kağıtların uzun vadede zarar ettirmesi imkansıza yakındır. Mevcut piyasaya yapısına nazaran değerlendirme yapıp alınan hisse senedinin bir anda tavan yapmasından elde edilen kara spekülasyon denir.

Biraz önce yukarıda bahsettiğimiz risk altına girmeden güvenilir sermaye ortaklarından alınan kağıttan edelin kar durumuna ise arbitraj denir. Bu durum bahsettiğimiz gibi çok büyük riskler taşımamaktadır.

Borsa İstanbul’da işlem görülecek değerli kağıtlar

Hisse Senedi

Borsada en çok işlem gören değerli kağıttır. Sermaye şirketlerinin ortaklarına verdikleri kağıtlara Hisse senedi denir. Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin alınarak hisse senedi çıkartılır. Hisse senedi çıkartabilecek şirketler ise anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler, özel kanunla kurulmuş kurumlardır.

Bono

Vadesi 60-360 günden fazla olmayan, çıkarılan kurum tarafından ödeme, ispat ve teminat amacıyla kullanılan menkul kıymetlerdir. Ekonomik nitelikleri nedeniyle kredi aracı olan ve  belli bir paranın, belli bir süre sonra ödeneceğini bildiren ticari evraktır.

Tahvil

Şirketlerin fon ihtiyaçlarını karşılamak için çıkardıkları borçlanma senetlerine tahvil denir. Anonim şirketler genel kurul kararı ile tahvil çıkarabilir. Çıkarılan her tahvilin değeri aynı olmalıdır. Ayrıca şirket ödenmiş sermayesinden daha fazla tahvil çıkartamaz. Tahvil çıkarmak isteyen şirketlerin SPK’den izin alması gerekmektedir.

Bu yazımızda sizlere Borsa nedir? Borsa’da hangi işlemler yapılır? sorularını yanıtlamaya çalıştık. Daha fazlası için Lütfen yorum kısmında sorularınızı belirtin.

FİnansPiyasalar.com Ailesi