• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  344773,647
  % 1,06
 • BIST 100
  %

Döviz İşlem Saatleri

Döviz İşlem Saatleri

Döviz işlem saatleri ve borsa işlem saatleri dünyanın her yanında aynı değildir; ülkeler arasındaki saat farklarından dolayı, yarım küreler arasındaki gece ve gündüz farklılıklarından dolayı döviz işlem saatleri de farklılıklar göstermektedir.

Her ülkenin döviz ve borsa işlem saatleri, kendi yerel saat uygulamasına göre belirlenmektedir. Günümüzde, teknolojik gelişmeler ve internet kullanımının gelişip yayınlanması ile birlikte borsa işlemlerinin dünyanın herhangi bir yerinden, dünyanın herhangi bir piyasasında yapılması mümkündür. Yatırımcıların, doğru zamanda doğru işlem yapabilmesi için işlem yaptığı döviz piyasasının saatlerini bilmesi büyük önem taşımaktadır. Genel olarak tüm döviz piyasaları, sabahları açılır ve akşamları kapanır.

Döviz işlem saatleri, söz konusu piyasanın bulunduğu ülkenin hangi kıtada yer aldığına göre ele alınabilmektedir. Buna göre; döviz piyasalarını Amerika Kıtası borsaları, Asya Kıtası borsaları, Avrupa Kıtası borsaları ve Afrika Kıtası borsaları olarak kategoriye ayırmak mümkündür.

Döviz piyasalarının işlem saatlerinde piyasa merkezleri baz alınmaktadır. Buna göre; Türkiye saati ile söylemek gerekirse döviz piyasaları, pazar günleri saat 24:00’da Sydney’de açılmakta ve cuma geceleri New York Menkul Kıymetler Borsası ile kapanmaktadır.

Ülkelere ve piyasa merkezlerine göre döviz işlem saatleri Türkiye saatine göre şöyledir:

 • Avusturalya / Sydney piyasası saat 24:00’da açılmakta ve 08:00’da kapanmaktadır.
 • Japonya / Tokyo piyasası saat 02:00’da açılmakta ve 11:00’da kapanmaktadır.
 • Almanya / Frankfurt piyasası saat 09:00’da açılmakta ve 18:00’da kapanmaktadır.
 • İngiltere / Londa piyasası saat 10:00’da açılmakta ve 19:00’da kapanmaktadır.
 • Amerika / New York piyasası saat 15:00’da açılmakta ve 24:00’da kapanmaktadır.

Amerika Borsası ve İşlem Saatleri

Amerika’da döviz işlem saatleri, borsa piyasasına göre değişkenlik göstermektedir. Amerika’da en önemli borsa piyasasından biri; New York Menkul Kıymetler Borsası’dır ve Türkiye saati ile 17:30’da açılıp 24:00’da kapanmaktadır. New York Menkul Kıymetler Borsası, dünyanın en büyük borsalarından biridir ve herhangi bir ani değişiklik olmadığı sürece aynı saatlerde açılıp kapanmaktadır.

Amerika’da büyük öneme sahip, teknoliji dünyasının büyük isimlerin hisse senetlerinin alınıp satıldığı bir piyasa bulunmaktadır. Bu borsa piyasasının adı; Nasdaq’tır ve Türkiye saatine göre tıpkı NYSE gibi 17:30’da açılmakta, 24:00’da kapanmaktadır.

Asya Borsası ve İşlem Saatleri

Asya Borsası’nın  en önemli döviz piyasaları; Şanghay Menkul Kıymetler Borsası, Tokyo Menkul Kıymetler Borsası ve Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’dır.

Şanghay Menkul Kıymetler Borsası Çin’e aittir ve Türkiye saatine göre saat 04:30’da açılarak 11:00’da kapanmaktadır.

Tokyo Menkul Kıymetler Borsası Japonya’ya aittir ve Türkiye saatine göre saat 04:00’da açılarak 10:00’da kapanmaktadır. Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nın döviz işlem saatleri Türkiye saatine göre saat 04:30 ile 11:00 arasındadır.

Avrupa Borsası ve İşlem Saatleri

Avrupa Borsası’nın büyük öneme sahio olan iki döviz piyasası bulunmaktadır. Euronext ve Londra Menkul Kıymetler Borsası, Avrupa’nın en çok işlem hacmine sahip olan para piyasasıdır. Londra Menkul Kıymetler Borsası’nın döviz işlem saatleri Türkiye saatine göre 10:00’da açılıp 18:30’da kapanmaktadır. Euronext ise yine Türkiye saatine göre 10:00’da açılıp 18:30’da kapanmaktadır.

Avrupa Kıtası’nda yer alan ve önem arz eden bir borsa piyasası da İsviçre Borsası’dır. İsviçre Borsası, Türkiye saatine göre 10:00’da açılmakta ve 18:20’de kapanmaktadır.

Ülkemizin borsa piyasası olan Borsa İstanbul da bu kategoriye girmektedir ve saat 09:40’da açılıp 18:05’te kapanmaktadır.

Piyasa Verileri ve Ekonomi Gündemi 

Borsa  için tıklayınız.

Döviz için tıklayınız. 

Kripto para için tıklayınız. 

Altın fiyatları için tıklayınız. 

Hisse senetleri için tıklayınız. 

FinansPiyasalar.com Ailesi