• GRAM ALTIN - (KAPALIÇARŞI)
  420,80
  % 1,17
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4206
  % 0,98
 • € EURO
  8,9568
  % 0,15
 • £ POUND
  10,3398
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  1,1460
  % 0,90
 • ÇEYREK ALTIN
  673,27
  % 1,17
 • BITCOIN
  355202,516
  % 0,71
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13

Döviz Nedir?

Döviz Nedir?

Döviz, kısaca tarif etmek gerekirse ülke dışı olan bütün para birimlerini kapsar. Yani ülke dışındaki herhangi bir para birimi döviz olarak adlandırılır. Bir ülkenin para biriminin başka bir ülkenin para birimine dönüştürülmesine döviz işlemi veya kambiyo denir.

Bir dövizin kullanıldığı ülkedeki kuru, o ülkedeki dövize yapılan arz,talep durumuna göre ve o dövizin bağlı olduğu merkez bankasının parayı piyasaya sürmesi veya geri toplamasına göre değişiklik gösterebilir. Bunların dışında en önemli etken ise siyasi etkendir.

Peki döviz yatırım aracı mıdır? 

Tabi ki de en önemli yatırım araçlarından bir tanesidir. Döviz kuru o ülkedeki paraya yapılan arz talep dengesine göre oluşur. Ama bunun dışında dövizin kullanıldığı ülkedeki merkez bankası da dövizi sabit bir yerde tutmak adına bazı önlemler alabilirler.

Esnek piyasa kuru herhangi bir işlem yapılmadan sadece tüketicilerin alım satımıyla gerçekleşen kurdur.

sabit kur merkez bankasının müdahale ederek belirli bir seviyeye çektiği döviz kurudur. Bu yöntem genellikle döviz kurunu indirmek için kullanılır.

denetimli kur ise yine merkez bankasının döviz kurunun çıkmaması için sürekli müdahale ettiği durumdur. kontrol altında tutma sistemidir.

Kurlar kendi içinde ikiye ayrılır ; 

Alış Kuru yabancı parayı aldığınız kurdur.

Satış Kuru yabancı parayı sattığınız kurdur.

Burada önemli nokta alış ile satış arasındaki farktır. Bu da bir nevi aracı kurumun sizden kazandığı komisyon olarak adlandırılabilir. Dövizin ani çıkış ve inişlerinde özel piyasalar bu aradaki alış-satış kur farkını max seviyeye çıkartırlar. Çünkü bu durumdan aracı kurumlar büyük zararlara uğrayabilirler.

Uluslararası piyasada dünya genelinde kullanılan dövizlerinde kendi aralarında bir kuru vardır. Bu duruma çapraz kur denir. Yani ülkemizi baza alırsak, Avrupa ülkeleri ile Amerika’ya nazaran daha çok ithalat ve ihracat yaptığımız için Euro’nun Dolar üzerinde bir üstünlüğü söz konusudur. Bu sistem genellikle ülkemizde dolar/euro paritesi olarak adlandırılır.

Kurlar kendi aralarında 3’e ayrılır; 

 1. Merkez Bankası kuru
 2. Özel Bankalar kuru ( bu dutrum yine Merkez bankasının belirlediği alt-üst kur farkının geçmemek şartı ile uygulanan kurdur.)
 3. Serbest Piyasa kuru 

Bu yazımızda size döviz nedir ve kur nedir sorularını kısaca cevapladık. Daha fazla soru için yorum kısmına sorularınızı iletmenizi öneririz.

FinansPiyasalar.com Ailesi

YORUMLAR YAZ
 • yasin1 sene önce
 • Hocam sitenizi beğeniyorum ilgiyle takip ediyorum. Ancak gram altın grafiğine günlük grafik ekleme şansınız varsa daha kolay takip edebileceğim. Saygılarımla.