• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  427393,460
  % -10,33
 • BIST 100
  %

Kimler Kredi Başvurusunda Bulunabilir?

Kimler Kredi Başvurusunda Bulunabilir?

Çeşitli harcamalar ve gereksinimler nedeni ile bankaya, kredi için başvuruda bulunmadan önce ilk olarak hangi şartlar altında kredi başvurusu yapılabileceği öğrenilmelidir.

Genellikle kişiler, ev ya da araba almak için, eğitim, sağlık gibi giderlerinde kullanmak için ya da tatil, bayram harcamaları için nakit ihtiyacını, kişilerden borçlanarak temin etmek yerine; bankalara kredi başvurusu yaparak temin etmeyi tercih etmektedir. Düşüncesi kredi çekmek olan kişiler bu nedenle ilk olarak bankaların araştırmasına girmekte ve hangi koşullar altında kredi verdiğini araştırmakta, kimler kredi başvurusunda bulunabilir? sorusuna yanıt aramaktadır. Pekala, bankaların kredi seçeneklerine kimler başvurabiliyor ve bankalar hangi kriterlere bakıyor?

Ülkemizde 18 yaşını doldurmuş olan herkes kredi başvurusunda bulunabilmektedir. Aynı zamanda, kredi almak isteyen kişilerin çalıştıkları yerde 3 ile 6 ay arasında bir süre sigortalı olması gerekmektedir.

Kredi Başvurusu ve Kredi Notu

Bankalar, kendisine kredi başvurusu yapan müşterilerinde bazı özelliklerin bulunmasını şart koşmaktadır. Bu şartlardan bir tanesi de; kredi notu yüksekliğidir. Kimler kredi başvurusunda bulunabilir? sorusunun bir cevabı da budur.

Kredi notu, kişilerin sahip oldukları puanlama sisteminde bir nottur ve bu notlar, kişilerin finansal ilişkilerinin puan türünden bir yansımasıdır. Dolayısı ile bankalar, kendisine kredi başvurusu yapan kişilerin kredi notlarına bakarlar ve bu notu bir refarans olarak görürler. Yani kredi notu; kişilerin geçmiş finansal hareketliliği sayesinde belirlenmiş olan bir puan; referanstır.

Kredi başvurusu yapan kişilerin puanının 1200’den küçük olması, bankaların krediye çekimser yaklaşmasına neden olabilmektedir. Kredi notunun 1200 ve üstü olduğu kişiler ise bankalardan, diğer aranan koşulların da sağlanması ile birlikte kolaylıkla kredi alabilmektedir.
Kişilerin ne zaman nakit ihtiyacı duyacağı belli değildir. Bu nedenle, daima kredi notunu yüksek tutmakta fayda vardır. Çünkü düşük olan kredi notunu yükseltmek bir anda gerçekleştirilebilecek bir iş değildir; zaman gerektirmektedir.

Bankaların Kredi Başvurusunda Dikkate Aldığı Özellikler Nelerdir?

Bankalar, kendisine kredi başvurusunda bulunan kişilerde kredi notu dışında başka özelliklere de dikkat etmekte ve onay durumunu bu özelliklere göre belirlenmektedir. Kimler kredi başvurusunda bulunabilir? sorusuna cevap niteliğindeki diğer özellikler ise şunlardır:

• Kredi başvurusu yapan kişilerin kişisel bilgileri

• Kredi başvurusu yapan kişinin başvuru esnasında bankaya verdiği bilgiler

• Kredi başvurusu yapan kişilerin kredi hesap bilgileri

Kredi başvurusu yapan kişilerin kişisel bilgileri, bankalar tarafından risk analizi yapmada kullanılmaktadır ve bankalar bu bilgilere önem vermektedir. Kişilerin medeni durumu, yaşı, çocuk sayısı, mesleği ve mezuniyet bilgileri önemli özelliklerdir.

Kredi başvurusu yapan kişilerin, başvuru esnasında bankaya vermiş olduğu bilgiler iki açıdan ele alınmaktadır. Bu süreçte bankalar, kişilerin verdikleri bilgileri teyit etmektedir. Herhangi bir bilginin yanlış verilmesi durumunda, banka kişiye olan güvenini kaybedecek ve kredi talebini reddedecektir. Bu sebeple, başvuruda bankaya bilinçli ya da bilinçsiz olarak doğru olmayan bilgiler verilmemelidir. Bu esnada kredi başvurusu yapan kişilerin, günümüzde ya da geçmişte başvuru yaptığı kredi ürünleri de incelenmektedir.

Bankaya kredi başvurusu yapan kişilerin kredi hesap bilgileri de bankalar için oldukça önemlidir. Bu başlık altında, kişilerin borçlu olup olmadığı, herhangi bir borç kefil olup olmadığı, geçmişten gelen ve hala açık olan kredi hesapları, bu hesaplara ait olan bilgiler, bu zamana kadar kullanılmış olan krediler, toplam tutarları, vade süresi, ödenmiş borcu ve kalan borcu bankalar tarafından incelenmektedir.

Tüm bunlar, bankaların kendisine kredi başvurusu yapan kişilerde baktığı unsurlardır. Yapılan incelemeler sonucunda banka, kişiye kredi verme ya da vermeme kararına varır. Sonuç olarak; kredi için bankaya başvuran her 18 yaşını doldurmuş, sigortalı ve düzenli geliri olan kişilerin kredi onayı alması mümkün olmayabilmektedir.