• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  344630,314
  % 0,89
 • BIST 100
  %

Kişisel Finans

Kişisel Finans

Kişisel finans, bireylerin sahip oldukları paranın doğru şekilde yönetilmesine, gelir ve gider dengesinin sağlanmasına yarayan bir kişisel muhasebe yöntemidir. Bu yöntem ile bireyler, aylık gelirleri ile aylık harcamaları arasında bir denge oluştururlar ve giderlerinin gelirinin üstünde olmamasını sağlayarak kişisel finans sistemlerini oluştururlar. Dolayısı ile kişisel finans yönetimi yapmak isteyen bir kişi, giderlerini gelirinden az tutmalıdır. Bunu sağlamak ve kişisel finans yönetimini gerçekleştirmek için yapılabilecek olanlar şunlardır:

 • Gelir yönetimi yapılmalıdır
 • Borçların değerlendirmesi yapılmalıdır
 • Tasarruf yapılmalıdır
 • Birikim yapılmalıdır

Gelir Yönetimi Yapmak

Gelir yönetiminin yapılabilmesi için öncelikle ay içinde yapılan ve yapılacak olan tüm harcamalar, tıpkı bir muhasebeciymiş gibi kişiler tarafından kalem kalem kayıt altına alınmalıdır. Ev, iş yeri kirası, faturalar, aidatlar, kredi ve kredi kartı ödemeleri gibi her ay yapılması zorunlu olan harcamalar ay başında belirlenmelidir. Tüm bu zorunlu giderlerin ardında, elde kalan para ile de diğer harcamalar planlanmalıdır. Kişisel finans yönetiminin yapılabilmesi için öncelikle gelir yönetiminin yapılması zorunludur.

Gelir yönetimine göre, zorunlu harcamalardan arda kalan bütçe ile de diğer harcamaların yapılması büyük kolaylık sağlamaktadır. Örneğin; ay başında mutfak masrafları, okul masrafları, keyfi harcamalar ve benzeri gibi masraflara tahmini bütçe ayrılmalıdır. Oluşturulacak olan tahmini bütçelere göre harcamaların kontrollü yapılması sağlanır ise gelir yönetimi başarıya ulaşacaktır.

Borçların Değerlendirilmesi

Günümüzde, bankaların kredi imkanlarının genişlemesi; her kesime hitap etmesi ve kredi kartı kullanımının artması nedeni ile çoğu ev ekonomisinde açıkların yaşanması söz konusudur. Kişisel finans yönetimi yapmak isteyen bir kişinin borçlarının değerlendirmesini yapması bu nedenle çok önemlidir. Kişisel finans yönetimi yapmak isteyen bir kişi, gelir yönetimi yaparken borçlarının da değerlendirmesini yapmalı ve ödemeleri için bütçe oluşturmalıdır.

İster bankaya, ister bir şahsa olsun, borçların zamanında ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, mevcut borçlar üzerine faiz yansıması olacağından gider daha fazla olacaktır.

Tasarruf Yapmak

Kişisel finans yönetimi yapmanın bir amacı da tasarruf sağlamaktır. Tasarruf, her ay düzenli olarak yapılan ödemelerden arda kalan bütçe ile yapılmaya çalışılmalıdır. Zorunlu olarak yapılması gereken ödemelerin dışındaki giderlerden kısılarak tasarruf yoluna gidilmesi kişisel finans yönetimini başarıya ulaştıracaktır. Bunun için örneğin; keyfi harcamalardan, mutfak masraflarından kısılmalı ya da enerji tasarrufu yoluna gidilerek bütçe fazlası elde edilmelidir.

Tasarrufu sağlayabilmek için gelir yönetimi oldukça iyi yapılmalıdır. Her ay, zorunlu ödemeler dışında hangi harcamanın ne için yapıldığını kalem kalem yazmak, daha sonraki aylarda daha dikkatli olunmasını ve tasarruf elde edilmesini sağlayacaktır. Aylık gelirden arda kalan yani tasarruf sağlanan meblağ ile de birikim yapılması gerekmektedir.

Birikim Yapmak

Birikim yapmak, kişisel finans yönetiminin asıl amacıdır. Çünkü kişisel finansın gelir ve gider dengesinin sağlanması için yapılmasının yanı sıra, bu söz konusu giderlerin kontrollü bir biçimde yapılması ve tasarruftan birikim sağlanması asıl amaçtır. Birikimlerin ne şekilde olacağı ya da hangi yönde yapılacağı ise tamamen kişisel finans yönetimi yapacak olan kişinin kişisel isteklerine ve beklentilerine göre şekillenmektedir.

Birikimin ne şekilde yapılacağını etkileyen faktörlerden bir tanesi de; tasarrufla elde edilen meblağın miktarıdır. Meblağın sürekliliği, azlığı ya da çokluğu, olası birikim yollarını belirlenmesine etki etmektedir. Örneğin; az miktarda ama uzun vadede bir birikim için bireysel emeklilikten yararlanılabilmektedir. Her ay yapılacak olan ve kişilerin kendi isteklerine bağlı olarak belirledikleri miktar ile yapılan bireysel emeklilik, devlet katkısı nedeni ile de oldukça fazla tercih edilmektedir.

Piyasa Verileri ve Ekonomi Gündemi 

Borsa  için tıklayınız.

Döviz için tıklayınız. 

Kripto para için tıklayınız. 

Altın fiyatları için tıklayınız. 

Hisse senetleri için tıklayınız. 

FinansPiyasalar.com Ailesi