• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  344742,686
  % 1,49
 • BIST 100
  %

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limiti, kredi kartı kullanıcılarının kredi kartlarından ne kadar para kullanabileceğini göstermektedir. Bir başka anlatım ile; kredi kartları, kredi kartı limiti kadar kullanılabilmektedir. Kredi kartı kullanıcıları açısından önemli olan bu limit, bankalar tarafından çeşitli kriterlere göre belirlenmektedir.

Bankalar tarafından alışveriş yapılması amacıyla müşterilere verilen kredi kartlarının standart olan belirli bir limiti bulunmamaktadır. Kredi kartı limitleri, kullanıcıların taleplerine ve özelliklerine göre belirlenmektedir. Bu nedenle, aynı zaman diliminde, aynı bankadan kredi kartı çıkaran kişilerin limit özellikleri birbirinden farklı olmaktadır. Bir başka anlatımla; bankalar, kişilerin satın alma gücü başta olmak üzere pek çok etkene göre limit belirlemesi yapmaktadırlar.

Bankalar, müşterilerine verecekleri kredi kartı limitini belirlerken öncelikle, kişilerin yapacağı borçları ödeyebilir durumda olmasını isterler. Ve bazı kriterleri göz önünde bulundururlar. Bu kriterler şunlardır:

• Kredi kartı başvurusu yapan kişinin gelir durumu

• Kredi kartı başvurusu yapan kişinin sahip olduğu kredi notu

• Kredi kartı başvurusu yapan kişinin borç durumu

Kredi Notu ve Kredi Kartı Limiti

Kredi kartı limiti büyük oranda kişilerin sahip olduğu kredi notuna göre şekillenmektedir. Kredi notu düşük ya da yetersiz olan bir kişinin, oldukça yüksek limitli kredi kartına sahip olması zordur aynı zamanda bu kişilere yeni bir kredi kartı verilmesi de imkansıza yakındır.

Kredi notu, kişilerin finansal geçmişini ifade eden puanlama sistemi içerisindeki bir puandır. Kişilerin, geçmişten günümüze kadar olan tüm finansal faaliyetleri kayıt altında tutulur ve kredi ya da kredi başvurusu durumlarında bankalara bildirilir. Daha doğrusu bankalar, kendisine kredi ya da kredi kartı başvurusu yapan kişilerin araştırmasını yaparken kredi notunu büyük ölçüde baz alır. Bankaların, kredi notu düşük olan kişilere kredi ya da kredi kartı vermesi pek olası değildir. Aynı durum, kredi kartı sahibi olup limit artışı talebi olan müşteriler için de geçerlidir.

Gelir Durumu ve Kredi Kartı Limiti

Kredi kartı limiti direkt olarak kredi kartı başvurusu yapan kişinin gelir durumu ile doğru orantılıdır. Bir kişinin gelir durumu ne kadar fazla ise yani satın alma gücü ile birlikte altına gireceği borcu ödeme gücü ne kadar yüksek ise kart limiti de o kadar yüksek olmaktadır. Genel olarak, kredi kartı başvurusu yapan kişilere, aylık gelirinin maksimum 2 katı olarak limit belirlemesi yapılır. Kişilerin, kredi kartı sahibi olduğu ilk yıl ödemeleri düzenli olarak yapması durumunda ilerleyen yıllarda limit artışı yapılabilir.

Her zaman için kredi kartı limitinin aylık gelirin 2 katı olması durumu geçerli değildir. Kişilerin diğer özellikleri, örneğin; finansal geçmişi limit belirlemesine etki edebilmektedir. Yani, kredi başvurusu sonunda maaşının 2 katının da altında kredi kartı limitine sahip olan kişiler de bulunmaktadır.

Toplam Kredi Kartı Limiti

Kişiler, finansal geçmişi ve gelir durumu elveriyorsa aynı bankadan ya da farklı bankalardan birden fazla kredi kartına sahip olabilmektedirler. Eğer kişiler, birden fazla kredi kartı kullanıyor ise limitlerini, kredi kartlarının toplam limiti olarak düşünmeli ve buna göre harcamada bulunmalıdır.

Her banka, kendisine kredi kartı limiti artışı için başvuran kişilerin özelliklerine göre farklı kararlar verebilmektedir. Yani kişinin bir bankada kart limiti yüksek iken diğer bankada kart limiti düşük seviyede belirlenebilir.

Kredi kartı kullanıcısı olan kişilerin toplam bir limiti bulunmaktadır. Yani, bir kişinin 5 farklı bankadan kredi kartı da olsa toplam limiti, aylık gelirin 4 katından fazla olamaz.
Kredi kartı kullanıcıları, bankalara limit yükseltme başvurusu yapabildiği gibi limit düşürme başvurusu da yapabilmektedir. Bunun için bankaların çağrı merkezleri aranabilir ya da bankanın şubesine gidilip dilekçe yazılabilir.