• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  342895,598
  % 0,13
 • BIST 100
  %

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik ödeme talimatı, modern toplumların fatura ödemesi için geliştirilmiş olan bir sistemdir. Bu sistem, sürekli olarak faturasını ödemeyi unutan, herhangi bir kuruma gidip sıra bekleyerek ödeme yapmak istemeyen ve iş yoğunluklarından dolayı ödeme yapmak için zaman bulamayan kişilerin işlerini kolaylaştırmakta olan bir ödeme sistemidir; kolaylık sağlaması açısından yoğun olarak tercih edilmektedir. Bu ödeme sistemi, ülkemizde yıllardan beri yoğun talep gören ve banka müşterileri tarafından sıklıkla kullanılan bir ödeme şeklidir.

Otomatik ödeme talimatı, banka müşterilerine büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu kolaylıkların başında; zaman kazanımı gelmektedir. Çünkü bu ödeme talimatı ile ödemelerini gerçekleştiren kişiler, söz konusu faturalarını ödemek için herhangi bir kurum ya da kuruluşa gitmek zorunda kalmamakta, sıra beklememekte ve dolayısı ile zamandan tasarruf etmektedirler.

Standart olan bir yaşam içinde bireyler, elektrik, telefon, su, doğalgaz olmak üzere en az faturayı ödemek zorundadırlar. Bu faturaların her birinin ödemesi, kurum farklılıklarından dolayı farklı farklı yerlere yapılmaktadır. Bu etkenler göz önüne alındığı zaman; büyük bir zaman kaybının yaşanması söz konusudur. Fakat otomatik ödeme talimatı sayesinde, tüm ödemeler tek bir talimatla gerçekleştirilmektedir. Sonuç olarak; otomatik ödeme talimatı, bankaların müşterilerine sunmakta olduğu, hayat kolaylaştıran ve zamandan tasarruf edilmesini sağlayan bir hizmetidir.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik ödeme talimatı verilmesi için öncelikle; talimat verecek olan kişinin bir banka hesabına ya da bir kredi kartına sahip olması gerekmektedir. Eğer otomatik ödeme talimatı vermek isteyen kişilerin bu iki hizmetten birinden yararlanmıyorsa öncelikle bu işlemlerden bir tanesini gerçekleştirmesi; bir kredi kartına ya da banka hesabına sahip olması gerekmektedir.

Otomatik ödeme talimatı, farklı yollar ile verilebilmektedir. Bu yollardan ilki; kişinin kredi kartı sahibi olduğu ya da hesap sahibi olduğu bankaya giderek şahsen bir başvuruda bulunmasıdır. Şubeye giderek talimat verecek olan kişilerin, talimat vermek istediği faturanın son belgesi ile bankaya gitmesi gerekmektedir. Ayrıca, bankaların internet bankacılığı hizmetlerinin kullanılması ile talimat vermek de mümkündür. Bankanın çağrı merkezini aramak ve talimat talebini vermek de mümkündür; üstelik bu, bankanın şubesine gitmekten daha avantajlıdır çünkü zaman kaybetmek söz konusu değildir.

Otomatik ödeme talimatı, banka hesaplarına ya da kredi kartlarına tanımlama yapılarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Ve kişiler, dilekleri faturanın ödeme talimatını vermekte özgürdürler. Faturaların ödeme günü geldiğinde, tanımlama yapılmış olan karttan ya da hesaptan ödeme gerçekleştirilir; kişilerin herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur; süreç otomatik olarak işlemektedir.

Otomatik Ödeme Talimatının Avantajları Nelerdir?

• Zamandan tasarruf etmeyi sağlar

• Hayatı kolaylaştırır

• Faturaların ödenmesinin unutulması ihtimalini ortadan kaldırır

• Ödemeyen faturalardan dolayı hizmetin kapanması söz konusu olmaz

• Herhangi bir ek ücretin alınmamasından dolayı ek masraf getirmez

• Bankalar bu hizmetten yararlanan müşterine çeşitli kampanyalardan yararlanma hakkı sunduğu için ekstra olarak bir avantaj sağlar

Otomatik ödeme talimatı, kredi kartında limit olduğu sürece ve banka hesabında para olduğu sürece mümkündür. Dolayısı ile otomatik ödeme talimatı tanımlanmış olan bir kredi kartında yeterli limitin olduğundan ya da tanımlama yapılmış olan banka hesabında yeterli meblağda para olduğundan emin olunmalıdır. Aksi takdirde fatura ödemeleri gerçekleşmez ve hizmetin kesintiye uğraması söz konusu olur.