• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  341677,572
  % -1,53
 • BIST 100
  %

Petrol Nedir?

Petrol Nedir?

Bu yazımızda petrol nedir ? Petrol nasıl oluşur ? ve petrolün özellikleri nelerdir ? sorularını yanıtlayacağız.

PETROL TARİHİ- Petrol Nedir ?

Petrol anlamı latince bir kelimedir ve taş anlamına gelen “petra” ile, yağ anlamına gelen “oleum” kelimelerin birleşmesi ile oluşmuştur. İngilizce karşı ise “Petroleum’dur.” Bileşikleri “etan, metan ve propan” gazlarıdır. Petrol hamdır yani işlenmemiştir. Petrolün işlenmesiyle Benzin, Dizel, Gaz Yağı, Fuel Oil ve motorin elde ediliyor.

Çin de petrolü 4.yüzyılda ısınma ve aydınlatma olarak kullandılar. O dönemlerde gaz yağı kullanıyorlardı. Denizlerden yakalan balinaların yağı gaz lambalarında kullanılırdı. Petrolü bulan kişide Ignacy Lukasiewicz’dir.

PETROLÜN OLUŞUMU

Petrol oluşumu bilinmemektedir. Bazı teoriler vardır. Hidrokarbonların yaşamını bitirmiş canlıların artıklarından deniz, göl vs ortamların tabanında birikmesi ile oluştuğu söylenir. Yaşamını bitirmiş olan bitkisel ve hayvansal canlılar ( ölü organizmalar ) bu ortamlarda taşıdığı kum, kil ve mineral tanecikler ile dibe çöker yığılırlar. Milyon yıllar sonra, yer bilim tabakaları kayar, bunu sonucunda bu hammaddeler, yerini karmaşık bir karbon – hidrojen karışımına bırakır. Bu karışım sıvıyken petrolü, gaz iken doğal gazı oluşturur. Milyonlarca yıl boyunca yer kabuğu geçirdiği sarsıntılar petrolün çıktığı deniz kayaçlarından dışarı çıkmasına yol açar, böylece komşu kayaçlara sızar sonra açık havaya ulaşır. Petrol sızıntıları bitüm örtüleri oluşturur.

PETROL ÜRÜNLERİ NASIL ELDE EDİLİR?

Petrol anlamıyla binlerce hidrokarbon içerir. Bileşenlerin kaynama noktalarının aralığına göre sınıflandırırız.

Hidrokarbonlar, fraksiyonel damıtma ile mol kütlesi temeline ayrılır. Ham petrol 400 derece ısıtmak ise “viskoz yağı” sıcak buhara ve akışa dönüştürür. Bu formda, fraksiyonel kuleye girer. Buhar, çeşitli toplayıcı tepsiler üzerinde, buharın çeşitli bileşenlerinin sıvılaştığı sıcaklıklara göre yükselir ve yoğunlaşır. Bazı gazlar kolonun üst kısmından çekilir ve buharlaşmamış artık yağı alt kısmında toplar.

HAM PETROL – Petrol Nedir ?

Yerküre içerisinde organik materyalin başkalaşımı ile oluşur. Gözenekli kaçarlar içerisinde depolanmış sıvı haldeki karbonhidrata “HAM PETROL” denir. Petrolün başındaki “HAM” kelimesi ise “İŞLENMEMİŞ” olduğunu ve “HAMMADDE” olduğunu gösterir. Bileşenlerini ayrıştırarak (damıtma ) günlük yaşantımızda kullandığımız pek çok madde ve akaryakıt üretilir.

PETROLÜN KULLANIM ALANI

Ham petrolün kullanımı sınırlıdır. Ama petrol işlendikten sonra elde edilen ürünlerin değeri ve kullanım alanları da artmaktadır. Petrolün işlendiği yere “Rafineri” denir. Günümüzde petrolün işlenmesiyle 80 bine yakın ürün elde edilir. En çok kullanıldığı alan “ULAŞIM VE ENERJİDİR”.

PETROL ARAMA VE ÇIKARMA

Petrol çıkarmak için önce çıkarılacak bölge teknolojik aletlerle gözlemlenir. Petrol çıkarmak maliyetlidir. Gözlemlenen yerin havadan ve karadan fotoğrafları çekilir ve yer yapısı incelenir. Yeryüzünden ve yerin altından “KAYAÇ” alınır. Kayaç örnekleri X ışınları sayesinde kimyasal çözümleme yapılır ve oluşumu beklenir. Yer hareketlerini belirlemek amacıyla “SİSMOGRAF” gibi cihazlar kullanılır. Genellikle dinamit patlatılarak yer hareketleri incelenir. Petrol miktarı ölçülür, bulunan petrol maliyeti karşılamazsa kuyu terk edilir. Ancak petrol oranı çoksa sondajlama yapılır ve yer kabuğunu delecek güçteki araç kullanılır.

PETROL ÜRETİMİ

Herhangi bir bölgenin petrol rezervi, o bölgenin petrol kaynakları ayrı ele alınmalıdır. Bölgedeki rezervuarlarda bilinen petrol ve doğalgaz miktarı, yerinde rezerve oluşturur. Bu rezervenin büyük bir kısmını üretmek mümkün değildir. Petrol yatağının yayılımı saplandıktan sonra hazne kaya içeresindeki yerinde rezerve ile bu miktarın ne kadarının üretebileceği hesaplanır.

PETROLÜN ÖZELLİKLERİ – Petrol Nedir ?

Petrolün özgül ağırlığı ( “Spesifik Gravite “)

Akışkanlığı (“vizkozite”)

API (“Amerikan Petrol Enstitüsü”) tarafından çıkarılan ve özgül ağırlığa bağlı API Gravitesi tanımı, bütün dünyada petrolün sınıflandırılması kabul edilmiştir.

Gravitenin Formülü ise;

Petrolün yoğunluğu = 141.5 / (131.5 + petrolün gravitesi) bu formül ile düşük gravite özgül ağırlıklı petrolün API gravitesi yüksektir. Sınıflandırma;

Hafif> 31, Orta 20 -31,  Ağır 10 – 20 , Tabii Bitümen < 10

Kolay üretilmesi, taşınabilmesi, ve işlenebilmesi sebebiyle günümüzde dünya petrol talebinin %90’ı hafif orta petrol ile karşılanır.

EN ÇOK PETROL REZERVE SAHİP ÜLKELER

Petrolün ölçü birimi “VARİL’DİR.” Petrol ilk keşfedildiğinde tahta varillere doldurulduğu için o günden bu güne ölçü birimi olarak VARİL kullanılır. 1 Varil 159 Litreye tekabül etmektedir.

Suudi Arabistan (KANITLANMIŞ REZERVE) = 262.7, R/P Oranı (REZERV – ÜRETİM) = 67.8

İRAN (KANITLANMIŞ REZERVE) = 132.5, R/P Oranı (REZERV – ÜRETİM) = 88.7

IRAK (KANITLANMIŞ REZERVE) = 115.0, R/P Oranı (REZERV – ÜRETİM) = >100

KUVEYT (KANITLANMIŞ REZERVE) = 99.0, R/P Oranı (REZERV – ÜRETİM) = >100

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ (KANITLANMIŞ REZERVE) = 97.8, R/P Oranı (REZERV – ÜRETİM) = >100

EN ÇOK PETROL ÜRETEN ÜLKELER

Suudi Arabistan

Rusya Federasyonu

ABD

İRAN

MEXİCO

Finanspiyasalar ailesi

YORUMLAR YAZ
 • Onur Bural2 sene önce
 • Aaah ah bir kara sıvı nelere kadir 🙂