• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN
  342060,642
  % 0,26
 • BIST 100
  %

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Altın, en çok tercih edilen yatırım araçlarından bir tanesidir ve oldukça kazançlıdır. Özellikle ülkemizde altın, orta ve uzun vadede oldukça kâr sağlayan bir yatırım aracı olarak önemini korumaktadır. Altının yatırım aracı olarak oldukça fazla tercih edilmesi, bankaların da ilgisini çekmiştir ve vadeli altın hesabı yakın geçmişte hizmete girmiştir.

Söz, nişan, evlilik, doğum ve sünnet gibi durumlarda kişiler pek çok altın sahibi olabilmektedir. Bu altınların daha fazla kazanç getirmesi ve daha güvenli koşullarda değer kaybetmeden muhafaza edilmesi için bankalar, vadeli altın hesabı hizmetlerini müşterilerinin kullanımına sunmaktadır.

Vadeli altın hesabı, vadeli mevduat hesabından farklı işleyen bir hesap türü değildir. Bu hesap türünde seçilen vade boyunca belirli bir faiz oranı uygulanmaktadır. Yani, bu hesapta toplam altın değerine seçilen vade boyunca faiz de uygulamakta ve böylelikle daha fazla kâr elde edilmektedir.

Vadeli Altın Hesabı Nasıl İşler?

Vadeli altın hesabı ile ilgili olarak bilinmesi gereken ilk şey; bankaya teslim edilen altınların fiziki olarak teslim edildiği gibi kalmadığıdır. Örnek vererek açıklamak gerekirse; 30 çeyrek, 15 cumhuriyet, 5 yarım altını olan bir kişi, bu altınlar ile bir bankada vadeli altın hesabı açtırdığında öncelikle eksperler değer hesaplaması yapılmaktadır. Bu değerlendirme neticesinde kişilerin bankaya teslim ettiği altınların gram cinsinden miktarı ortaya konulur. Böylelikle artık kişilerin adet olarak altını yoktur, gram olarak altını vardır. Dolayısı ile açılan hesapta x gram altın bulunacaktır. Yani vade dolduğu ya da vade bozulduğu zaman kişilerin eline tekrardan 30 çeyrek, 15 cumhuriyet, 5 yarım altın geçmeyecektir.

Vadeli altın hesabında, altının hesaba yatırıldığı gün ile vadenin bozulduğu gün arasında gram altının değerinin artışı söz konusuysa değer kazanılmış, değer düşüşü söz konusuysa değer kaybedilmiş olunacaktır.

İki farklı türde vadeli altın hesabı bulunmaktadır. Bunlar; anapara korumalı vadeli altın hesabı ve anapara korumasız vadeli altın hesabıdır. Anapara korumalı vadeli altın hesabında, yalnızca altının değer kazanması durumunda kazanç elde edilmekte, değer kaybetmesi durumunda anapara korunmaktadır.

Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli altın hesabı hemen hemen her bankada bulunan bir hesap türüdür fakat her bankanın her şubesinde bu hizmet verilmiyor olabilir. Bu sebeple, vadeli altın hesabı açtırmak isteyen kişiler, öncelikle bunun için tercih ettikleri bankanın hangi şubelerinde hizmet verildiğini öğrenmelidir. Bu durumun da nedeni; her bankanın her şubesinde sürekli olarak bir eksperin bulunmamasıdır.

Her bankanın işleyişi farklıdır ve bu sebeple her bankanın vadeli altın hesabı için belirlediği minimum altın gramı farklıdır. Kimi bankalar minimum 10 gram altın ile hesap açarken, kimi bankalar 5 gram altın ile de vadeli altın hesabı açabilmektedir.

Vadeli Altın Hesabı İstenildiğinde Bozulabilir Mi?

Vadeli altın hesabı işleyiş olarak, standart bir vadeli mevduat hesabından farklı değildir. Bu hesap türünde de bankaya önceden sözü verilmiş bir vade süresi bulunmaktadır ve bankanın verdiği faiz oranları genellikle bu vade süresine göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle, tıpkı vadeli mevduat hesabında olduğu gibi vadeli altın hesabında da vade bozulduğunda söz konusu faiz oranı yansıtılmamaktadır.

Vadeli altın hesapları, her türlü ziynet eşyaların bankaya teslim edilmesi ile açılabilmektedir. Bu hesabı açtırmak isteyen kişilerin tek yapması gereken kimlikleri ve bankanın istediği diğer belgeler ile birlikte bankaya müracaat etmesidir. Kişilerin eksper ya da kuyumcu ile ilgilenmesi gerekmemekte; bu işlemleri banka müşteri adına kendisi gerçekleştirmektedir.